Zahájení projektu ATLAS: český výzkum se podílí na vesmírné udržitelnosti

Ve čtvrtek 13. února 2025 se v Centru HiLASE uskutečnil oficiální kick-off meeting projektu ATLAS. Nový inovativní projekt (vedený koordinátorem Lukášem Masopustem) se zaměří na vývoj laserových technologií, které pomohou zlepšit řízení kosmického provozu, řešit problém vesmírného odpadu a podpořit vesmírnou cirkulární ekonomiku.

HiLASIÁNI a další odborníci na využití laserových technologií ve vesmíru na akci řešili podrobný program pro realizaci nových ambiciózních cílů a diskutovali o jeho implementaci.

Mezi účastníky setkání byl i Massimiliano Vasile, který povede novou výzkumnou skupinu Centra HiLASE se zaměřením na vesmírné aplikace. Pod jeho vedením bude tento tým usilovat o pokrok v oblasti kosmických laserových aplikací, zvýšení vědecké excelence Centra a zviditelnění českého výzkumu na mezinárodní úrovni.

Na programu byla také přednáška Agne Dobranskyte-Niskota, projektové specialistky REA, která bude na projekt ATLAS dohlížet. Ve své prezentaci nastínila svou roli a hovořila o životním cyklu projektu, vykazování, finančních aspektech, komunikaci a dalších klíčových tématech.

Projekt ATLAS zahrnuje tři klíčové oblasti pro vesmírnou udržitelnost:

  • monitorování klimatu a udržitelné zdroje energie,
  • zlepšení bezpečnosti vesmírného provozu a odstraňování kosmického odpadu z oběžné dráhy,
  • rozvoj cirkulární vesmírné ekonomiky.

Tímto způsobem ATLAS přímo přispívá k cílům EU v oblasti udržitelného rozvoje vesmíru a zároveň posiluje evropskou pozici v oblasti vesmírné bezpečnosti, ekologického monitoringu a dlouhodobého průzkumu vesmíru.

„V HiLASE jsme vždy měli odvahu posouvat hranice laserových technologií, a nyní se vydáváme ještě dál – do vesmíru,“ vysvětluje vedoucí Centra Tomáš Mocek. „S ATLASem přinášíme sílu českých laserů do vesmírného výzkumu, čímž otevíráme cestu k udržitelnému průzkumu a osídlení vesmíru. Budoucnost patří těm, kteří mají odvahu snít a své sny uskutečnit – právě to my, HiLASIANÉ, děláme. Směle kupředu, do vesmíru!

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Research Executive Agency. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.