Vypuštění Lasarsatu na oběžnou dráhu z Centra HiLASE sledovaly desítky vesmírných nadšenců

Satelit Lasarsat, na kterém studentský tým Lasar a jeho partneři, včetně Centra HiLASE, celý tento rok usilovně pracovali, byl v sobotu 21. prosince 2024 vypuštěn na oběžnou dráhu.

Několik desítek vědeckých fanoušků se k této příležitosti sešlo v dolnobřežanském Centru HiLASE, aby celou cestu satelitu sledovali živě. Komentář v podání Anny Krebsové a Ondřeje Heigla doplnily živé vstupy z americké Kalifornie, ve kterých se Simon Klinga (vedoucí týmu Lasar) podělil o své dojmy přímo z místa startu rakety.

Úspěšným odletem akce ale pouze začala. Čekání na samotné vypuštění satelitu na oběžnou dráhu si návštěvníci zkrátili doprovodnými aktivitami, občerstvením i rozhovory s partnery Lasaru. V jednom z nich Jan Vanda (Space and Defence Activity Coordinator) a Radek Pobořil (Space Systems Engineer) představili roli Centra HiLASE ve vývoji Lasarsatu i význam této spolupráce pro český laserový výzkum.

„Každý velký úspěch začíná odvážným nápadem a tvrdou prací. Vypuštění Lasarsatu je důkazem, že když spojíme talent, inovace a spolupráci, můžeme posouvat hranice možného,“ komentuje spolupráci Radek Pobořil.

„Tohle je pouze první krok na dlouhé cestě HiLASE Centra do vesmíru. Věřím, že díky spolupráci s takto nadšeným týmem budeme brzy podobně oslavovat další úspěchy nejen na orbitě Země, ale i dál,“ dodává Jan Vanda na téma vize Centra HiLASE v oblasti vesmírných aktivit.

Tento milník završuje období přípravy satelitu pro úspěšné vypuštění, avšak jeho cesta teprve začíná. Z nápadu talentovaných studentů se v rukou firmy Spacemanic, která samotný satelit úspěšně sestrojila, stala realita, a Centrum HiLASE dodalo parabolické zrcadlo jako terč pro laserový paprsek. V následujících měsících bude testován koncept odstraňování vesmírného odpadu pomocí laseru, který by pomohl vyčistit oběžnou dráhu od nefunkčních družic.