Bylo nám ctí ve středu 19. února 2025 v Centru HiLASE přivítat delegaci složenou z představitelů Tchajwanské vesmírné agentury (TASA), jejích partnerů a Ministerstva dopravy ČR. Návštěva otevřela nové možnosti mezinárodní spolupráce v oblasti pokročilých laserových technologií pro vesmírné aplikace, jako je například monitorování klimatu, odstraňování kosmického odpadu, nebo cirkulární vesmírná ekonomika.
Delegaci přivítali Tomáš Mocek (vedoucí Centra HiLASE), Jan Brajer (vedoucí oddělení Průmyslové aplikace laserů), Martin Smrž (vedoucí oddělení Vývoj pokročilých laserů), Jan Vanda (Space and Defence Activity Coordinator) a Martina Řeháková (Business Development Manager).
Tomáš Mocek představil Centrum HiLASE, jeho strategické směřování, dlouhodobé cíle a předchozí spolupráci s Tchajwanskými institucemi. Následně se slova ujal Jan Vanda, který se zaměřil na vesmírné aplikace laserů, na kterých se Centrum podílí, jako je například laserová komunikace, laserová ablace a využití laserů pro vesmírnou udržitelnost. Nesměla chybět ani prohlídka experimentálních hal pro Laser Shock Peening a Laserové mikroobrábění pod záštitou Jana Brajera.
„Během návštěvy jsme představili naše špičkové laserové technologie a jejich využití ve vesmíru – od omezování vesmírného odpadu pomocí laserového přenosu hybnosti přes laserovou komunikaci až po pokročilé zpracování materiálů,“ komentuje návštěvu Jan Vanda. „Diskutovali jsme o sdílených zájmech v oblasti výkonných laserových systémů pro bezpečnou a efektivní satelitní komunikaci, ale také o jejich aplikacích v polovodičovém průmyslu a materiálovém zpracování. Setkání otevřelo nové možnosti spolupráce, sdílení znalostí a společných výzkumných projektů, čímž dále podpořilo globální inovace v oblasti vesmírných a laserových technologií.“
Tchajwanská vesmírná agentura (TASA) hraje klíčovou roli v rozvoji tchajwanského vesmírného programu, zaměřeného především na vývoj satelitních technologií a dálkového průzkumu Země. Její spolupráce s mezinárodními partnery pomáhá v oblasti telekomunikací, sledování přírodních katastrof a klimatických změn. TASA tak významně přispívá nejen k technologickému pokroku Tchaj-wanu, ale i ke globálnímu výzkumu a ochraně životního prostředí.
TASA a její partneři navštívili řadu Českých organizací v rámci Průmyslových dnů s Tchaj-wanem pořádaných Ministerstvem dopravy ČR 17. – 21. února 2025. Celkem bylo zastoupeno 10 Tchajwanských firem a institucí z oblasti vesmírných technologií a inovací. Součástí programu bylo i vůbec první obchodní fórum s Tchaj-wanem zaměřené na kosmické aktivity.
„Česká republika spolupracuje s Taiwanem v řadě odvětví a nyní bychom rádi tuto spolupráci rozšířili také o kosmické aktivity. V kosmických technologiích i aplikacích máme skvělé renomé a vidíme zde značný potenciál. Optika a lasery patří k naším profilovým technologiím. Máme u nás firmy a výzkumná pracoviště schopná pracovat od návrhu přes výrobu až po využití sofistikovaných optických systémů i laserů. A to je, věřím, pevný technologický základ, na němž lze spolupráci s Taiwanem v kosmických aktivitách založit,“ říká vedoucí Oddělení kosmických aktivit Ministerstva dopravy, Ondřej Šváb.