Dne 5. 5. 2023 se v laserových centrech Hilase a ELI Beamlines uskutečnilo setkání nadaných studentů a předních vědeckých odborníků. Talentovka MEET UP, networkingová akce určená absolventům Talentové akademie ze všech pěti předchozích ročníků, přinesla mladým nadšencům přírodních věd zážitky i inspiraci ze světa laserů.
24 účastníků akce Talentovka Meet UP přivítalo slunečné počasí a tým vědců z obou center, kteří byli připraveni v průběhu neformálního setkání sdílet své zkušenosti z nejrůznějších specializací. Vědci Jan Brajer (HiLASE) a Jaroslav Nejdl (ELI Beamlines) studenty seznámili s novinkami z obou center a objasnili, kam výzkum aktuálně směřuje. Studenti se s organizátory naopak podělili, na kterou oblast vědy se v průběhu svého studia zaměřili. Během panelové diskuse měli účastníci možnost popovídat si s vědeckými kolegy Dominikou Jochcovou a Michalem Vyvlečkou o jejich cestě k špičkovému výzkumu. Padaly zajímavé tipy, kde sbírat zkušenosti a vědci i zmínili, jakým uskalím museli na začátku kariéry čelit. Během navazujících týmových aktivit se studenti plně zapojili a uplatnili své soft skills. Při networkingovém obědě měli možnost si individuálně povídat s vědeckými experty z nejrůznějších oblastí, inženýry, HR manažery a PR specialisty a objevovat možnosti budoucí spolupráce. Vrcholem dne byly paralelní VIP exkurze a workshopy, které studentům nabídly vzácnou příležitost detailněji prozkoumat konkrétní úkoly, kterým se naši vědci věnují.
A jaká témata jim Centrum HiLASE nabídlo?
- CGH (Computer Generated Holograms) pro efektivní mikroobrábění – Dominika Jochcová
- Prohlídka laboratoře LIDT – Určení prahu poškození způsobeného laserem – Jan Vanda a Martin Mydlář
- Praktický workshop v laboratoři LSP – Jan Kaufman
- Laserový systém Perla – Matěj Žáček
Na závěr setkání se studenti zúčastnili i neformálního posezení „Lasery, buřty, zmrzlina“, které bylo prostorem pro další sdílení i pobavení.
O Talentové akademii
Talentová akademie , v rámci které se setkání uskutečnilo, umožňuje středoškolákům rozvíjet své dovednosti v oblasti fyziky, chemie, IT, elektrotechniky a konstrukčního inženýrství. Každoročně čekají na dvanáct nejlepších studentů tři intenzivní dny, během kterých si v high-tech laboratořích vědeckých center Hilase a Eli Beamlines vyzkouší náročnou simulaci vědeckého experimentu. Tímto však spolupráce s finalisty Talentové akademie nekončí. Centrum HiLASE si klade za cíl rozvíjet kompetence studentů dlouhodobě i v průběhu jejich vysokoškolských studií, ať už prostřednictvím odborných stáží, spolupráce na diplomových pracích nebo účastí na popularizaci vědy.
Možnosti spolupráce pro studenty SŠ a VŠ
Studujete střední školu a měli byste zájem se zúčastnit šestého ročníku Talentové akademie? Hlásit se můžete až do 23. 6. 2023 na stránkách www.talentovka.cz. Dalším příkladem vzdělávací akce pro středoškoláky je pak soutěž Scince Challenge určená pro tříčlenné týmy studentů a jejich vyučujícího, a která probíhá převážně online. Úkolem každého týmu je napsat program, který kontroluje laserový systém umístěný v Centru Hilase a průběžně ho vzdáleně testovat. Tři nejlepší týmy se pak v laserových Centrech Hilase a ELI Beamlines účastní 24 hodinnové výzvy přímo v laserových centrech Dolních Břežanech. Druhý ročník proběhne na začátku roku 2024. Další informace o příležitostech, které studentům Centrum HiLASE nabízí najdete ZDE. Pokud máte zájem o konkrétní téma nebo dlouhodobou stáž, stačí nás kontaktovat na joinus@hilase.cz.
Projekt Talentová akademie č. 0059/7/NAD/2023 byl podpořen MŠMT v rámci Podpory nadaných žáků základních a středních škol v roce 2023.