Vesmírné aplikace, včetně komunikace, navigace a pozorování povrchu Země, mají zásadní význam pro evropské hospodářství i každodenní život. EU si je vědoma jejich významu, a proto se na udržitelnost vesmíru zaměřila. Strategický výzkum v této oblasti zajistí trvalou dostupnost těchto klíčových služeb.
Cílem projektu ATLAS je, aby se Česká republika stala lídrem v tomto úsilí a rozvíjela inovativní laserové technologie na podporu udržitelných postupů na Zemi i ve vesmíru. Projekt ATLAS se zaměřuje na pozorování planety Země, správu kosmického prostředí a oběhové hospodářství ve vesmíru. Má za cíl určovat budoucnost udržitelnosti ve vesmíru a její dopad na společnost.
Hlavní cíle:
ATLAS se zaměřuje na vývoj pokročilých a inovativních laserových řešení pro posílení všech tří pilířů vesmírné udržitelnosti:
Udržitelnost z vesmíru – zahrnuje všechny technologie a služby pozorování Země (Earth Observation, EO) pro monitorování klimatu a udržitelného rozvoje. Zahrnuje také technologie zelené energie ve vesmíru.
Udržitelnost ve vesmíru – udržitelné využívání vesmírného prostředí, což zahrnuje řízení vesmírného provozu, všechny technologie pro sledování situace ve vesmíru (Space Situational Awareness) a související technologie, jakož i aktivní odstraňování kosmického odpadu.
Udržitelnost vesmírného sektoru – cílem je dosáhnout cirkulární vesmírné ekonomiky, v níž se využívají zdroje in situ, namísto neustálého přesunu materiálu ze Země do vesmíru a jeho následného rozptýlení buď v atmosféře, nebo ve vesmíru. To zahrnuje všechny technologie výroby in situ, recyklace, regenerace a využívání zdrojů.
Hlavním cílem tohoto projektu ERA Chair je rozvoj nových kapacit v oblasti výzkumu a aplikací laserů ve vesmíru v regionu střední a východní Evropy, konkrétně ve Fyzikálním ústavu Akademie věd České republiky (FZÚ) – Centru HiLASE, a to prostřednictvím zřízení pozice ERA Chair pro vynikajícího mezinárodního vědce, profesora Massimiliana Vasileho (University of Strathclyde, Glasgow), který povede nový výzkumný program zaměřený na pokročilé technologie pro laserové aplikace ve vesmíru.
Číslo projektu: 101186678
Název projektu: Advanced Technologies for Laser Applications in Space
Zkratka projektu: ATLAS
Výzva: HORIZON-WIDERA-2023-TALENTS-01
Téma: HORIZON-WIDERA-2023-TALENTS-01-01
Typ činnosti: HORIZON Coordination and Support Actions
Udělující orgán: European Research Executive Agency
Koordinátor projektu: FYZIKÁLNÍ ÚSTAV AV ČR V.V.I (FZU) – HiLASE Centre
Zahájení projektu: 1 February 2025
Ukončení projektu: 31 July 2029
Očekává se, že projekt ATLAS bude mít významný dopad na výzkum a inovační potenciál centra HiLASE v oblasti vývoje kosmických laserů a kosmických aplikací.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Research Executive Agency. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.