Centrum HiLASE úspěšně zahájilo projekt ATLAS, který představuje významný krok vpřed v oblasti laserových technologií pro vesmír. Jeho cílem je chránit Zemi a její oběžnou dráhu, zlepšit monitorování klimatu a podpořit rozvoj cirkulární ekonomiky ve vesmíru.
Projekt ATLAS, financovaný European Research Executive Agency (REA), posílí postavení Česka jako lídra ve využití laserových technologií pro vesmírné aplikace. V rámci projektu vznikne v Centru HiLASE nová výzkumná skupina zaměřená na inovativní využití laserů ve vesmíru. Pod vedením nově jmenovaného ERA Chair, Massimiliana Vasileho, se tato skupina zaměří na špičkový výzkum a zároveň zvýší prestiž Centra HiLASE, které je součástí Fyzikálního ústavu AV ČR, na národní i mezinárodní úrovni.
Dne 13. února 2025 se v Centru HiLASE uskutečnilo zahajovací setkání projektu ATLAS, kterého se zúčastnili přední odborníci a klíčoví partneři. Akce přinesla inspirativní prezentace, podrobný pohled na vědecké cíle projektu a diskuse o jeho strategickém směřování. Setkání položilo pevné základy pro rozvoj špičkových laserových technologií pro vesmír a posílilo důležitá partnerství.
Radek Pobořil, Space Systems Engineer v Centru HiLASE, k meetingu uvedl: „Kick-off meeting nám poskytl skvělou příležitost setkat se se všemi klíčovými partnery a zahájit spolupráci, která posílí výzkumné kapacity HiLASE a přispěje k rozvoji vesmírného výzkumu v České republice. Zároveň se jedná o začátek nové vzrušující kapitoly HiLASE, na kterou se nesmírně těšíme. Pod vedením ERA Chair Massimiliana Vasileho budeme posouvat hranice laserových aplikací ve vesmíru.”
Tři klíčové cíle pro udržitelnou budoucnost vesmíru
Projekt ATLAS přináší inovativní laserová řešení pro dlouhodobou udržitelnost vesmírných aktivit, a to ve třech hlavních oblastech:
- Udržitelnost z vesmíru – využití laserových technologií pro monitorování klimatu, pozorování Země a podporu zelené energie.
- Udržitelnost ve vesmíru – zlepšení řízení vesmírného provozu a odstraňování kosmického odpadu pro bezpečnější oběžnou dráhu Země.
- Udržitelnost vesmírného sektoru – rozvoj cirkulární vesmírné ekonomiky díky využívání zdrojů in situ, pokročilým výrobním technologiím a recyklaci ve vesmíru, čímž se sníží závislost na surovinách ze Země.
Tímto způsobem ATLAS přímo přispívá k cílům EU v oblasti udržitelného rozvoje vesmíru a zároveň posiluje evropskou pozici v oblasti vesmírné bezpečnosti, ekologického monitoringu a dlouhodobého průzkumu vesmíru.
Milník v laserovém výzkumu Centra HiLASE
Projekt ATLAS představuje první velký vesmírný výzkumný program Centra HiLASE. V roce 2023 HiLASE představilo zásadní strategické oblasti výzkumu pro příští dekádu, kde klade důraz na rozvoj laserových technologií pro vesmírné a obranné aplikace. Díky této strategii a úspěšné spolupráci s partnery si Centrum HiLASE upevnilo svou pozici na poli vesmírného výzkumu.
Mezi nejvýznamnější dosavadní úspěchy HiLASE v této oblasti patří spolupráce s projektem LASAR, v jehož rámci byl v prosinci 2024 úspěšně vypuštěn první cubesat LASARSAT. Dalším zásadním krokem bylo vyvinutí výkonného SWIR laseru pro vesmírnou komunikaci o vlnové délce 2,1 mikrometru ve spolupráci s firmou Crytur.
Díky těmto úspěchům se Centru HiLASE podařilo získat prestižní financování projektu ATLAS v rámci výzvy HORIZON-WIDERA-2023-TALENTS-01 zaštiťované European Research Executive Agency.
„V HiLASE jsme vždy měli odvahu posouvat hranice laserových technologií, a nyní se vydáváme ještě dál – do vesmíru,“ dodává vedoucí Centra Tomáš Mocek. „S ATLASem přinášíme sílu českých laserů do vesmírného výzkumu, čímž otevíráme cestu k udržitelnému průzkumu a osídlení vesmíru. Budoucnost patří těm, kteří mají odvahu snít a své sny uskutečnit – právě to my, HiLASIANÉ, děláme. Směle kupředu, do vesmíru!“
Více informací o projektu ATLAS a jeho budoucích milnících naleznete na webu projektu nebo kontaktujte marie.thunova@hilase.cz.