Výzvy a překážky při automatizaci a designu laserů, laserových procesů a zařízení se ve čtvrtek 12. října řešily na akci ROBUSTA.
Ačkoliv byla akce provoněná Robustou, řešila primárně robustní automatizace laserů a na konkrétních případových studiích otevřela praktickou diskusi nad neprůmyslovými řešeními napájení laserových zařízení, použitím konektorů, komunikačními sběrnicemi, dovedením svazku od laseru k aplikacím, motorizovaným flipperem, TTL signály, piezo zrcadlem, píckami apod.
Účastníky akce uvítala Martina Řeháková, BDM Centra HiLASE. Problematiku nastínili kolegové Jakub Horáček, Vedoucí oddělení ETS a inženýr řídících systémů a Jan Heřmánek, Vedoucí konstruktér, které doplnil kolega elektronik vývojář Jan Vejdělek s informacemi o motorizovaném flipperu, piezo zrcadlu a driveru.
Program obohatily vstupy pánů Vladimíra Bařiny (APM Engineering, s. r. o.) a Emila Černého (STREICHER, spol. s r.o. Plzeň), kteří se podíleli na HiLASE LBDS (Laser Beam Distribution System). Pan Kamil Hejda (ESSE Automation, s.r.o.) popovídal o řešení pro komunikaci s užívaným laserem Litron a pomoci s motorizovaným lineárním posuvem. Pan David Smělík (Beckhoff Automation s.r.o.) vysvětlil problematiku EtherCATu a jeho aplikaci v HiLASE.
Paní Lenka Scholzová (CzechInvest) nastínila všem zúčastněným možnosti podpory financování projektů v návaznosti na technologické domény AI & Digital, EcoTech, Tech4Life, Creative Tech, Space Mobilitu a Advanced Tech & Materials. Téma spolupráce nejen s Centrem HiLASE, ale i mezi účastnícími se firmami a jejich zástupci otevřela Martina Řeháková.
Cílem akce bylo vytvořit komunitu vývojových inženýrů, designérů, konstruktérů a specialistů v oboru laserových technologií zaměřených na automatizace a řídicí systémy.
„Mám radost, že se nám podařilo setkání lidí, které baví řešit technické problémy a výzvy. Všechny případové studie a prezentace firem ukázaly, jak je důležitá spolupráce mezi různými obory, jak musíme být propojení, vzájemně si naslouchat. Těší mě, že tímto vznikla komunita vývojových inženýrů kolem HiLASE,“ hodnotí ROBUSTU Martina Řeháková.
Poděkování patří účastníkům akce a všem prezentujícím, bez jejichž otevřenosti ke sdílení daného problému a hledání řešení by akce neměla tak tvořivou a pozitivní atmosféru.
Další diskuse, než proběhne druhý ročník ROBUSTY, se přesouvají do online prostředí na Laser Tech Forum. Pojďme společně nalézat ta správná, funkční technická řešení!
Pod čarou aneb kávové okénko
Během akce probíhala poznávací soutěž, kdy účastníci akce měli rozpoznat kávová zrnka Robusty od Arabiky.
Obecně mají zrnka arabiky protáhlejší tvar. Zrnka robusty bývají více zakulacená. Dalším vodítkem je rýha uprostřed kávového zrnka. Arabika mívá zakřivenější rýhu, zatímco zrnka robusty mají středovou rýhu spíše rovnou.