Přečtěte si nový odborný článek publikovaný v časopise Journal of Materials Research and Technology, který vznikl ve spolupráci Centra HiLASE a BIOCEV.
Je zaměřen na využití laserem indukované nanostrukturalizace ke snížení mikrobiální adheze ve zdravotnictví a průmyslu. Konkrétně bylo použito dynamické tvarování paprsku pomocí prostorového modulátoru světla ke snížení adheze Saccharomyces cerevisiae – vzorového organismu.
- Hierarchické laserem indukované periodické povrchové struktury (laser-induced periodic surface structures – LIPSS) byly vytvořeny rychlostí 150 cm2 za minutu.
- Výzkumný tým zaznamenal 95% snížení počtu adherujících buněk, přičemž maximální dosažená redukce činila 99,88 %.
- Tyto výsledky jsou významné pro zdravotnictví a potravinářství, i další průmyslová odvětví, která využijí povrchy odolné vůči tvorbě biofilmu.
Výzkumný tým tvořili HiLASIÁNI především z oddělení Průmyslových aplikací laserů a Vývoje pokročilých laserů (Petr Hauschwitz, Radka Bičišťová, Martin Procházka, Ivan Tarant, Sunil Pathak, Jan Brajer, Jiří Mužík, Zuzana Fialková, Milan Kocáb, Juraj Sládek, Miroslava Flimelová, Martin Smrž, Michal Chyla a Tomáš Mocek) spolu se skupinou odborníků BIOCEV v oblasti molekulární biologie kvasinkových populací (Zdena Palková, Libuše Váchová a Vítězslav Plocek).
„Naše nová studie představuje efektivní metodu laserového zpracování povrchů, která umožňuje významně snížit přilnavost kvasinek až o 99,88 %. Díky tomu je možné vyvíjet povrchy s antimikrobiálními vlastnostmi s potenciálním uplatněním zejména v potravinářském a zdravotnickém průmyslu,“ vysvětluje Petr Hauschwitz, vedoucí týmu Laserové mikroobrábění Centra HiLASE. „Naše metoda využívá pokročilé technologie pro tvarování a manipulaci s laserovým svazkem, což nám v kombinaci s výkonnými lasery centra HiLASE umožňuje řádově zvýšit rychlost výroby v porovnání se současnými technologiemi laserového nanostrukturování.“
“Jsem ráda, že se nám spolu s kolegy z HiLASE podařilo v rámci projektu LasApp nalézt modifikaci povrchu, která výrazně snížila adhezi našeho referenčního kvasinkového kmene. Je to důležité zjištění pro pokračování spolupráce, kde otestujeme tento nadějný povrch na adhesivitu řady dalších medicínsky významných mikrobů, i vlastnosti dalších struktur, které kolegové z HiLASE připraví. Naše zjištění budeme v budoucnu schopni aplikovat např. v oblasti biomedicíny, či jiných odvětvích, kde je důležité eliminovat kontaminaci mikrobiálními biofilmy,” komentuje spolupráci profesorka Palková.
Tato práce byla spolufinancována Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky v rámci projektu LasApp CZ.02.01.01/00/22_008/0004573.