HiLASIÁN Michael Písařík, vedoucí týmu Lasery pro zvláštní užití, se zúčastnil semináře „Výzvy a příležitosti pro české vědce a techniky při národní vesmírné misi“ na půdě horní komory Parlamentu ČR. Zastupoval zde Fyzikální ústav a Radu pro kosmické aktivity AV ČR s cílem obhajovat důležitost pilotovaných misí vzhledem k rostoucímu zájmu o Měsíc (v rámci řady misí jako Artemis, Lvice2 a LuGO) a s ním souvisejícímu vzniku vesmírné ekonomiky.
Seminář zaštiťoval Výbor pro záležitosti EU a jeho účastníci z akademické, univerzitní i soukromé sféry se shodli na tom, že výprava českého astronauta do vesmíru přináší jedinečné příležitosti pro českou vědu a průmysl. Právě ta byla předmětem diskuze v návaznosti na zařazení Aleše Svobody mezi astronauty European Space Agency (ESA) a nabídku příležitosti pilotovaného letu na Mezinárodní kosmickou stanici pro Českou republiku.
Pro Centrum HiLASE je výzkum laserů pro vesmír a obranu zásadní strategickou oblastí pro nadcházející dekádu. Mezi tato využití patří například komunikace, navigace, prospekce povrchů, řízení vesmírného provozu, nebo i laserový pohon raket a vesmírných lodí. Tyto technologie totiž nabízejí vysokou přidanou hodnotu a jejich rozvoj je nejen v zájmu Akademie věd, Centra HiLASE a Fyzikálního ústavu, ale i celé České republiky.
„Právě Měsíc je jedním z nejzásadnějších milníků pro všechny tyto aplikace,” dodává Michael Písařík.
Více o semináři se dozvíte v tiskové zprávě.