Tuto sobotu jsme v Centru HiLASE (FZU) slavili Mezinárodní den světla a otevřeli jsme dveře našeho špičkového laserového centra návštěvníkům. Spolu s nimi jsme si připomněli dnes už slavný moment z 16. května 1960, kdy Theodore Maiman představil světu první laser. Od té doby už vývoj laserů urazil pořádný kus cesty – používáme je nejen při běžných činnostech (v tiskárnách, při nákupech nebo měření vzdálenosti), ale třeba i ve vesmíru.
A právě lasery ve vesmíru byly i tématem naší letošní přednášky. „Centrum HiLASE vyvíjí inovativní laserové technologie a řešení, a to jak pro využití na Zemi, tak i ve Vesmíru, proto nám dává smysl představit veřejnosti vesmírné laserové aplikace – ať už jde o odstraňování kosmického smetí, mezihvězdné cestování nebo 3D tisk na Měsíci“, říká přednášející Ondra Stránský.
Kromě přednášky na návštěvníky čekaly také komentované prohlídky laserových hal a spousta aktivit pro děti i dospělé, například soutěž v převlékání do overalů chránících čisté prostory našich laboratoří, populární malování kamínků nebo placek svítících ve tmě, laserové deskovky, optická laboratoř nebo workshop, na kterém člověk mohl spatřit i neviditelné…
Pokud jste letošní program nestihli, nevadí – můžete se s námi setkat už 8. – 10. 6. na Veletrhu vědy na společném stánku FZU na výstavišti v pražských Letňanech. Na podzim se naše dveře otevřou veřejnosti znovu – a to během Noci vědců a Týdne Akademie věd.
Právě teď se také můžete na Talentovka.cz přihlásit do Talentové akademie – soutěže pro nadané středoškoláky pořádané již tradičně centry HiLASE a ELI Beamlines. Stačí vyplnit přihlášku a do 23.6. vypracovat online projekt. Na dvanáct nejšikovnějších finalistů pak čekají tři dny nabité výzkumnými úkoly přímo v našich laserových laboratořích.