Laserové bludiště i světelné pokusy: to vše zažily desítky tisíc návštěvníků na Veletrhu vědy

Veletrh vědy se po dvouleté covidové pauze opět otevřel veřejnosti. V areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech čekala na návštěvníky více než stovka expozic a tři dny velmi nabitého programu. Tisíce vědeckých nadšenců měly možnost nahlédnout do tajů fyziky, chemie, zoologie, botaniky a mnoha dalších vědních oborů.

Na stánku Fyzikálního ústavu (FZU) AV ČR, jehož součástí bylo i Centrum HiLASE, si mohli malí i velcí badatelé vyzkoušet nejrůznější optické pokusy nebo poměřit svou sílu s laserovými systémy. Návštěvníci se ponořili do virtuální reality a zblízka prozkoumali nejsilnější lasery světa. „Bylo skvělé mít možnost si popovídat s lidmi z nejrůznějších profesí, s dětmi i studenty, a vyvětlit jim trochu blíž to, jaký laserový výzkum děláme v České republice a čím se zabýváme přímo v Centru HiLASE,“ říká s nadšením neúnavný vystavovatel a vědec Centra HiLASE, Martin Cimrman.

Tradičně velmi oblíbenou atrakcí bylo laserové bludiště, kde se odvážlivci mohli alespoň na malou chvíli proměnit v akční hrdiny a proplést se mezi laserovými paprsky. Novinkou letošního roku pak byl okouzlující levitující vláček fungující na základě supravodičů. Letos poprvé mohli zájemci přijít také do Fyzikální zpovědnice. „Chtěli jsme dát návštěvníkům příležitost pobavit se s našimi vědci na různá vědecká témata. Ve Fyzikálním ústavu pracují skutečné špičky ve svých vědních oborech a je škoda, aby zůstaly jejich znalosti před lidmi utajeny,“ říká koordinátorka programu za FZU, Magda Hrnková.

Velký úspěch měla také přednáška našeho kolegy Honzy Kaufmana na téma Špatná fyzika ve filmu. Dvě stovky diváků nadšeně přihlížely filmovým ukázkám a spolu s Honzou odhalovaly fyzikální nešvary filmových štábů. Cílem bylo upozornit na zajímavé přírodní jevy a na to, jak realita často stojí v cestě představám filmaře.

Podívejte se na fotky z letošního Veletrhu vědy a přijďte na některou z našich dalších akcí, například 22. června na Vědafest na pražském Kulaťáku nebo 30. září do Centra HiLASE na Noc vědců.