Laserem proti mikroorganismům. Výzkum vědců pomůže ve zdravotnictví i průmyslu Napsali o nás...

Na webových stránkách regionu STAR a Akademie věd AV ČR naleznete tiskovou zprávu na téma využití laserových technologií k vytváření povrchů, které odpuzují mikroorganismy a zabraňují tvorbě biofilmů. Ty najdou využití v medicíně i průmyslu.

Tým laserového mikroobrábění (LMM) Centra HiLASE na této aplikaci v rámci projektu LasApp spolupracuje s centrem BIOCEV. Úpravou povrchu na mikro- a nano- úrovni společně mohou zabránit chronickým infekcím u katétrů a implantátů, i předejít korozi a znečištění průmyslových zařízení. Klíčová je adaptace procesu pro předměty složitější geometrie, která je ve zdravotnictví i průmyslu častá. Ta se díky projektu LasApp stává realitou.

Petr Hauschwitz, vedoucí týmu Laserové mikroobrábění, v tiskové zprávě popisuje první výsledky spolupráce v rámci projektu LasApp:

Interdisciplinární spolupráce mezi mikrobiology z BIOCEV a laserovými specialisty z HiLASE již přináší první hmatatelné výsledky. „Naše společné úsilí vedlo k vytvoření prvních typů povrchových úprav, které snižují riziko mikrobiální kontaminace,“ říká Petr Hauschwitz. „Tato úspěšná fáze nás utvrzuje v tom, že jdeme správným směrem. Nyní se zaměříme na další vývoj topografií, abychom rozšířili účinnost proti více typům mikrobů,“ zdůrazňuje.

V neposlední řadě, tisková zpráva také zdůrazňuje roli inovačního klastru STAR ve tvorbě středočeské obdoby Silicon Valley:

Obě vědecká centra, BIOCEV a HiLASE, jsou součástí vědecko-technologického klastru STAR (Science and Technology Advanced Region), který vznikl v roce 2015 nedaleko Prahy mezi obcemi Vestec, Zlatníky-Hodkovice a Dolní Břežany. Na území o rozloze 23 km2 působí více než 1000 vědců a studentů v oblasti biotechnologií, biomedicíny, laserů a laserových aplikací.

Přečtěte si celou tiskovou zprávu.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');