Laser Innovative Technologies | Workshop Českého optického klastru v Dolních Břežanech

5. a 6. června se v Dolních Břežanech (Centrum HiLASE a ELI Beamlines) uskutečnil každoroční workshop Českého optického klastru, Laser Innovative Technologies.

Na programu byly přednášky představitelů širokého spektra institucí, kromě představitelů Centra HiLASE a Českého optického klastru vystoupili i zástupci ELI Beamlines, Ústavu přístrojové techniky, Ústavu fotoniky a elektroniky, Network Group, Narran, B-phot Brussels Photonics, Litek, I-Photonics, OPTOMAN, Altechna, Crytur, LaserTherm, Karlovy univerzity, CEITEC a Brain4Industry.

Laserové aplikace a technologie jsou důležitým pilířem Českého optického klastru a mezinárodní workshop Laser innovative technologies potvrdil, že v oblasti inovací patří naši členové do světové špičky. Přirozená oborová synergie a podpora spoluprací jsou klíčové aktivity optického klastru. Sdílení zkušeností a navazování mezinárodních spoluprací bylo také cílem tohoto workshopu, kde jsme měli možnost se seznámit s litevským laserovým ekosystémem a jeho zástupci. Český optický klastr také nedávno podepsal memorandum o spolupráci s Photonhub a stali jsme se také členy této platformy. Photonhub je evropská optická platforma se sídlem v Bruselu a věřím, že tak budeme našim členům schopni ještě lépe a efektivněji pomoci v navázání nových spoluprací. Poděkování míří i na naše členy ELI Beamlines a HiLASE, kteří nám pomohli s organizací setkání a mohli jsme využít jejich moderní zázemí. _ Ing. Silvie Skyvová, Předsedkyně výkonné rady Český optický klastr.

V rámci středeční agendy proběhlo mimo jiné vyhlášení LIDT Challenge, která v letošním ročníku testovala laserová zrcadla s vysoce reflexním povrchem. Vítězem se již druhý rok v řadě stala společnost EKSMA Optics, která zvítězila se vzorkem o hodnotě 0,16 J/cm2.

Každoroční soutěž LIDT Challenge je příležistotí pro výrobce komponent zjistit, jak jejich prvky fungují při testování za použití našeho špičkového laserového systému PERLA. Letos jsme otestovali osm vzorků zrcadel o průměru 2 palce s vysoce reflexním povlakem pro úhel dopadu 0°, a to metodou s-on-1 podle normy ISO 21254-2:2011. Více o LIDT Challenge a výsledcích letošního ročníku se dozvíte ZDE.

Během workshopu byl také v rámci příspěvku Pavla Peterky (Ústav fotoniky a elektroniky) představen nový projekt LasApp: průlomové laserové technologie pro chytrou výrobu, vesmírné a biotechnologické aplikace. Předmětem projektu jsou čtyři výzkumné záměry: pokročilé vláknové laserové technologie a aplikace, aplikace laserů ve vesmíru, laserové aplikace v biotechnologii a lasery pro chytrou výrobu.

Kromě prezentací se účastníci také mohli zúčastnit komentovaných prohlídek Centra HiLASE a ELI Beamlines, či networkingové večeře v Olivově pivovaru.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');