Kde vědci kouzlí s lasery Mladá fronta Dnes

V novém článku Mladé fronty Dnes se dočtete o spolupráci předních českých výzkumných pracovišť v rámci interdisciplinárního projektu LasApp. Redaktor Marek Kočovský popisuje, jak lasery Centra HiLASE pomáhají v biomedicíně: vytvářejí mikrostrukturované povrchy, které zabraňují tvorbě nebezpečných biofilmů.

To umožňuje jedinečný laserový systém PERLA vyvinutý v Centru HiLASE. Díky rekordním parametrům a rychlosti obrábění povrchy se speciálními vlastnostmi vytvoří rychleji, efektivněji a levněji než jakýkoli jiný laserový systém na světě.

„Nacházíme se na pomezí Prahy a Středočeského kraje, uvnitř centra BIOCEV ve Vestci. A řeč je o mikroorganismech, které se shlukují do takzvaných biofilmů a mohou kontaminovat třeba vodovodní trubky, ale také lékařské pomůcky. Nedovolit jim to je jedním z výzkumných cílů aktuálního projektu LasApp. Pomoci mají nanotechnologie a lasery, na které jsou odborníky v sousedním centru HiLASE v Dolních Břežanech. Zjednodušeně, laser svazkem paprsků zajistí, aby se na daném povrchu žádné biofilmy neuchytily. Tak trochu podobně, jako když v oblíbeném seriálu Návštěvníci jeden z členů výpravy do minulosti přístrojem ve tvaru vysoušeče na vlasy dezinfikuje hotelový pokoj. Tedy technologií ze vzdálené budoucnosti roku 2 484,“ popisuje Kočovský.

Využití laserů v biomedicíně, konkrétně k prevenci tvorby biofilmů, je jedním z hlavních zaměření projektu LasApp (průlomové laserové technologie pro chytrou výrobu, vesmírné a biotechnologické aplikace). Ten rozvíjí stávající state-of-the-art laserové technologie, pro které hledá zcela nové směry uplatnění s potenciálem průlomových řešení v mezinárodním měřítku. Více o projektu…