Inspirace žralokem | Laserové mikroobrábění v A / Magazínu

V novém vydání A / Magazínu, čtvrtletníku o projektech pracovišť Akademie věd ČR a vědeckých novinkách, najdete článek o jedné z Průmyslových aplikací laserů Centra HiLASE. Redaktorka Leona Matušková čtenářům přiblížila, čím se zabývá tým Laserového mikroobrábění (LMM) vedený Petrem Hauschwitzem, a popsala několik z jeho revolučních aplikací.

Článek hned na úvod představuje právě jednu z inovativních možností využití laserového mikroobrábění v biomedicínském odvětví:

„Jsou potřeba k vyšetřování pacientů, podávání léků i výplachu tělních tekutin. Katetry neboli cévky však mohou namísto uzdravení způsobit také nebezpečné infekce. Při delším používání se totiž na jejich povrchu tvoří život ohrožující bakterie. Výzkumníci proto přicházejí s nápady, jak upravit nebo vylepšit materiály, z nichž se podobné medicínské pomůcky vyrábějí. Inspirují se hlavně v přírodě a velkým pomocníkem je jim překvapivě světlo, přesněji řečeno lasery.“

Vědci v týmu LMM Centra HiLASE se ve vývoji povrchů se speciálními hydrofobními, hydrofilními, či antibakteriálními vlastnostmi inspirují především v přírodě. Napodobují žraločí a hadí kůži, lotosový list, i křídla hmyzu. To se jim díky našim špičkovým laserovým technologiím daří rychleji a ekonomičtěji než kterékoli jiné instituci, což potvrzují i jejich dva světové rekordy. Článek vysvětluje, jak je to možné: za pomoci difrakčního dělení svazku, interferenčního strukturování a dynamického tvarování svazku.

Kromě laserového mikroobrábění A / Magazín popisuje i kariérní cestu Petra Hauschwitze – od inspirace dědečkem učícím fyziku a matematiku po prestižní ocenění jako je Prémie Otto Wichterleho nebo Cena Wernera von Siemense.

„Laserové mikroobrábění se zkrátka hodí v medicíně, průmyslu i ve vesmíru. A čeští vědci v této disciplíně odhodlaně míří na vrchol. S odpovědí na otázku, co je jeho cílem v nejbližších pár letech, proto Petr Hauschwitz příliš neváhá: „Když se kdokoli na světě zeptá na nejlepší mikroobráběcí laboratoř na světě, chtěl bych, abychom byli minimálně ve velmi úzkém výběru.“

Přečtěte si celý článek.

Zdroj fotografie: Jana Plavec, Akademie věd ČR

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');