Dva HiLASIÁNI úspěšně obhájili své disertační práce

Tento listopad se dva HiLASIÁNI přidali mezi absolventy doktorského studia Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického v Praze.

Člen oddělení Vědecké aplikace laserů (SLA) Jan Hrabovský úspěšně obhájil svou disertační práci s názvem “Pevné látky dopované a nedopované vzácnými zeminami pro fotonické aplikace” pod vedením Dr. Martina Veise z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Práce byla věnována zkoumání strukturních, optických a magneto-optických vlastností nedopovaných pevných látek a pevných látek dopovanými vzácnými zeminami pro fotonické aplikace, se zaměřením na amorfní i krystalické systémy. Navrhuje v ní novou rychlou a přesnou metodu pro mapování distribuce iontů vzácných zemin v luminiscenčních materiálech. Představuje novou kombinatorickou Judd-Ofeltovu analýzu za účelem optimalizace spektroskopické charakterizace materiálů dopovaných vzácnými zeminami pomocí interaktivního online nástroje (www.loms.cz).

Přečtěte si celou práci.

Konstruktér z oddělení Inženýrské a technické podpory (ETS) Tomáš Tichý obhájil svou disertační práci na téma: “Analýza elektromagnetických a teplotních polí v inženýrských aplikacích pomocí metody konečných prvků” pod vedením Dr. Jana Zemena z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Práce se zaměřuje na výpočet elektromagnetických a teplotních polí metodou konečných prvků v nelineárních elektrodynamických a teplotních problémech. Prezentuje v ní celkem 3 případové studie – model lineárního kolejnicového urychlovače, model magnetokumulativního generátoru a model tiskového extruderu 3D tiskové hlavy.

V případě lineárního urychlovače navrhuje metodika pro určení brzdné síly za využití měřených a simulovaných časových průběhů síly. V případě magnetokumulativního generátoru prezentuje FEM model axiální a radiální komprese pole v mikrosekundových časových oblastech. V posledním modelu popisuje teplotní historie materiálu v průběhu tisku a jeho vychládání na podložce se zaměřením na následnou evaluaci krystalické fáze v polymeru.

Přečtěte si celou práci.

Srdečně gratulujeme Janu Hrabovskému a Tomáši Tichému k úspěšnému zakončení doktorského studia. Těšíme se na vaše další úspěchy!

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');