Vesmírné laserové aplikace jsou jednou ze zásadních strategických oblastí Centra HiLASE. Proto nám bylo ctí v našem high-tech centru přivítat delegaci Evropské vesmírné agentury (European Space Agency – ESA) a Ministerstva dopravy, provést ji našimi laserovými laboratořemi a experimentálními halami a diskutovat o dalších možnostech zapojení Centra HiLASE do evropských vesmírných aktivit.
Její součástí byli Andrea di Mira (specialista na laserové zaměřování a vychýlení kosmického odpadu z oběžné dráhy), Tim Flohrer (Vedoucí oddělení kosmického odpadu ESA) a Václav Nesládek (delegát Ministerstva dopravy v orgánech ESA).
Delegace nejdříve v doprovodu Jana Vandy, Martina Smrže, Martina Divokého a Radka Pobořila navštívila čisté laboratoře Centra, kde se seznámili s laserovými systémy BIVOJ a PERLA a jejich potenciálem pro využití k vesmírným aplikacím, jako je například laserová komunikace či odstraňování odpadu z oběžné dráhy. U testovací stanice LIDT (Laser Induced Damage Threshold) se dozvěděli více o testování prahu poškození optických součástek, které pomáhá laserové systémy (nejen) pro vesmírné aplikace nadále vylepšovat.
Následně jim Jan Brajer, vedoucí oddělení Průmyslové laserové aplikace, ukázal experimentální haly zaměřené na technologie Laser Shock Peenining a Laserové mikroobrábění, které do jeho oddělení spadají. Po networkingovém obědě byl čas na podrobné představení vesmírných aktivit Centra HiLASE, mezi které patří mimo jiné spolupráce na satelitu LASARsat, nebo nový projekt ATLAS, jehož cílem je, aby se Česká republika stala lídrem v rozvoji inovativních laserových technologií na podporu udržitelných postupů na Zemi i ve vesmíru.
„Návštěvu vnímám jako unikátní příležitost pro zapojení HiLASE do tak zásadní aktivity ESA, jako je mitigace vesmírného smetí,“ komentuje Jan Vanda (Space and Defence Activity Coordinator). „Také podpora, které se téma bezpečnosti na orbitě těší na ministerstvu dopravy, je zásadní a velmi si jí vážím. Věřím, že aktivita HiLASE v této oblasti bude důležitou součástí dalšího rozvoj české vědy i vesmírného průmyslu.“