Tým Laser Shock Peening (LSP) Centra HiLASE v nové studii prodloužil životnost ocelové trubky s heterogenním svarovým spojem ze sekundárního okruhu jaderné elektrárny. Ošetření bylo aplikováno speciálně konstruovanou podvodní laserovou hlavou na těžko přístupnou vnitřní stěnu úzké trubky. Studie popisuje praktický způsob řešení ošetření v těžko přístupných oblastech a má přínos i v oblasti aplikace LSP na heterogenní svary.
- Zpracování do materiálu vneslo tlaková zbytková napětí až do hloubky 0.8mm.
- U vzorku došlo k 2,5 násobnému zvýšení odolnosti vůči tvorbě korozních prasklin pod napětím zapříčiněných nesourodostí materiálů a okolním prostředím. Opracování snížilo nejen množství, ale i délku druhotných prasklin.
- Korozní únavová životnost součástky byla zvýšena více než 8x.
HiLASIÁNI Jan Kaufman (vedoucí týmu LSP), Jan Šmaus (specialista výrobní technologie LSP), Sunil Pathak (vědecký pracovník LSP), Jan Brajer (vedoucí oddělení Průmyslové aplikace laserů) a Tomáš Mocek (vedoucí Centra HiLASE) na tomto odborném článku spolupracovali s výzkumným týmem Centra výzkumu Řež: Davidem Bricínem, Zbyňkem Špiritem, Josefem Strejciusem a Zdeňkem Fulínem.