ČT 24 | Český výzkum jde laserem proti mikroorganismům

O vývoji povrchů odolných proti mikroorganismům ve spolupráci Centra HiLASE a BIOCEV se dočtete v reportážním článku na webu ČT24. Ten popisuje, jak vznikají biofilmy, vysvětluje, proč jsou problémem ve zdravotnictví a čtenářům přibližuje, jak funguje laserové nanostrukturování, které tyto povrchy vytváří.

„Čeští vědci vyvíjejí nové povrchy, které zabraňují mikroorganismům k přilnutí. Pracují na laserových technologiích, které dokáží na mikroskopické a nanometrové úrovni povrch vhodně upravit. Výzkum má potenciál zvýšit hygienické standardy ve zdravotnictví a zabránit tak například šíření nebezpečných bakterií odolných proti antibiotikům, protože povrchová společenstva, zvaná biofilmy, často kontaminují zdravotnické vybavení nebo poškozují průmyslová zařízení.“

Tato výzkumná spolupráce je jedním ze zaměření projektu LasApp (Laser Technologies for Smart Manufacturing, Space and Bio-Tech Applications), který se věnuje vývoji a využití nejmodernějších vláknových a tenkodiskových laserů pro aplikace ve strojírenství, medicíně i obranných systémech. Tým laserového mikroobrábění Centra HiLASE vedený Petrem Hauschwitzem díky němu spojil síly s výzkumnou skupinou profesorky Zdeny Pálkové (BIOCEV) a společně míří k vývoji nanostrukturovaných povrchů pro biomedicínské aplikace, které budou odpuzovat široké spektrum mikroorganismů.

Přečtěte si celý článek.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');