Český rozhlas | O antibakteriálních površích a laserovém mikroobrábění s Petrem Hauschwitzem

Poslechněte si rozhovor s Petrem Hauschwitzem, vedoucím týmu laserové mikroobrábění (LMM) Centra HiLASE, odvysílaný v pořadu Věda Plus Českého rozhlasu. S reportérkou Evou Kézrovou se podělil o to, čím se jeho tým zabývá v rámci biomedicínských aplikací. Vysvětlil, jak funguje tvorba antibakteriálních povrchů pomocí LMM a jaké jsou cíle jejich výzkumu do budoucna.

Společně diskutovali nad vzorkem z nerezové oceli, který byl opracován laserovým mikroobráběním s cílem tvorby antibakteriálního povrchu. Ač se materiál na dotek zdá být hladký, je na něm velmi jemná nanostruktura, která snižuje bakteriální adhezi.

Petr Hauschwitz v rozhovoru popisuje, na jakém principu tato nanostruktura funguje: „Struktura je menší, než je střední rozměr sledovaných bakterií,“ vysvětluje. „Což znamená, že bakterie se nepřichytí, nezačne tvořit kolonie a můžeme ji z toho povrchu snadno odstranit.“

Zdůrazňuje také, že ač lze proces takto jednoduše popsat, v praxi musí zohledňovat mnoho různých faktorů. „Bakterie jsou různě veliké, takže ty struktury tomu musí odpovídat. Samozřejmě, ty nejzákeřnější bakterie, proti kterým se chceme bránit, je právě E-coli nebo Staphylococcus… ale těch bakterií a mikroorganismů je daleko víc,“ popisuje. „Chceme jít více do hloubky a ideálně vytvořit povrch který zabrání širokému spektru mikrobů, aby se navazovaly.“

Tato aplikace laserového mikroobrábění je jedním z témat projektu LasApp, v jehož rámci Centrum HiLASE spolupracuje mimo jiné s centrem BIOCEV Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Společně si dávají za cíl zvýšit dostupnost povrchů, které zabraňují tvorbě biofilmů, pro medicínská a průmyslová využití. Petr Hauschwitz v rozhovoru popisuje jeden z jejich výzkumných počinů: „Jedním z cílů našeho projektu LasApp je přenést negativ laserem strukturované formy do plastového dílu při klasickém procesu vstřikování, což je proces hromadné výroby plastových dílů, čímž se celá věc zlevní a zrychlí a bude dostupnější pro průmysl.“

Vývoj této unikátní laserové aplikace je možný z velké části díky špičkovým laserovým technologiím vyvíjeným vědeckými pracovníky Centra HiLASE. Laserový systém PERLA, který tým Petra Hauschwitze ve svých experimentech využívá, je držitelem dvou světových rekordů:

Poslechněte si celý rozhovor.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');