Česká televize | Čeští středoškoláci budují vlastní satelit

Ambiciózní studentský tým Lasar již tento rok pošle na oběžnou dráhu Země satelit, na jehož vývoji se podílelo mimo jiné i Centrum HiLASE. Vedoucí týmu, Simon Klinga, ve Studiu 6 České televize představil, jak bude fungovat.

„Náš satelit bude jakýmsi dokonalým terčem na obloze, kdy my budeme nahoru střílet laserem a snažit se ten terč zasáhnout,“ vysvětluje mladý vizionář. „Proč není ať už restartování nebo shazování kosmického smetí pomocí laserů vůbec jednoduché je to, že atmosféra spotřebuje drtivou většinu energie toho laseru. Proto, co my budeme testovat, je že tento takzvaný teč, nebo ten náš satelit, nám umožní změřit přesně kolik energie se tam dostalo, kolik se tam dostane, za jakého počasí, za jakých klimatických podmínek“.

Spolupráce Centra HiLASE s Lasarem zahrnuje vývoj optických komponent a posouvání potřebných technologií o krok dál. Tým HiLASIÁNŮ v čele s Radkem Pobořilem a Janem Vandou, kteří se zabývají vývojem vesmírných technologií, pro satelit vytvořil parabolické zrcadlo. V jeho středu bude situovaný materiál, který bude posléze odpařen paprskem našeho laserového systému. To týmu Lasar pomůže v dalším porozumění technik pro odstraňování kosmického odpadu.

Kromě Centra HiLASE byl tým Lasar podpořen řadou organizací, se kterými na vývoji satelitu spolupracuje. Těmi jsou: Fyzikální ústav AV ČR, CRYTUR, SQS Vláknová optika, OptiCE Photonics, TTS, Divadlo Mír, Technické muzeum v Brně, Spacemanic, Planetum, Výzkumný a zkušební letecký ústav, Skyfox Labs a Vorkloster.

Poslechněte si celý rozhovor.