Centrum HiLASE se letos už po šesté zapojilo do Noci vědců – události, která během jediného večera otevře dveře desítek vědeckých institucí všem, kteří chtějí nahlédnout do světa bádání, pokusů i nejmodernějších technologií.
V pátek 30.9. se tak do laserového centra HiLASE přišlo podívat na pět stovek návštěvníků. “Nejvíc se mi líbily pokusy ve světelné laboratoři a opravdové laserové bludiště,” líčí s nadšením osmiletý Petr z Prahy. Atrakcí pro děti i dospělé bylo opravdu mnoho a zájemci měli příležitost zažít vědu VŠEMI SMYSLY. Pomocí tzv. Schlieren systému mohli například vizualizovat neviditelné a díky virtuální realitě měli laserový systém BIVOJ (rekordmana ve světě laserů) téměř na dosah. Velký úspěch měla i letošní novinka, soutěž o VIP vstup do tzv. čistých laboratoří, kam se návštěvníci dostanou kvůli ochraně laserových systémů jen zcela výjimečně.
Během komentovanýh prohlídek účastníci zvítali také do experimentálních hal, kde si mohli prohlédnout stanici pro tzv. laserové vyklepávání (anglicky Laser Shock Peening, LSP). Jde o sofistikovanou technologii, která může výrazně prodloužit životnost kovových komponentů v mnoha průmyslových odvětvích. “Jde nám o to, aby lidé pochopili, jak je možné propojit vědu a její využití pro skutečný svět. A snad se nám také díky této a podobným akcím podaří v mladých lidech probudit zájem o vědu. Třeba si jednou zvolí kariéru vědce a budeme vytvářet lasery pro skutečný svět společně,” říká s úsměvem Ondřej Stránský, vědec Centra HiLASE, kterého jste mohli potkat během komentovaných prohlídek.
Pokud jste se k nám během letošní Noci vědců nedostali, můžete si budovu prohlédnout během naší virtuální prohlídky nebo se k nám přijít podívat osobně během Týdne Akademie věd. Nejmenším badatelům doporučujeme také fyzikální pohádku Myší kožíšek.