Brazilští vědci projektu DOLASTOOL navštívili Centrum HiLASE Development and Optimisation of Laser-Based Additive, Subtractive and Transformative Platforms for the Tooling Industry

Začátkem května nás navštívili vědci Renan Oss Giacomelli, technický vedoucí/výzkumný pracovník Instituto SENAI de Inovação em Sistemas de Manufatura e Processamento a Laser, FIESC-SENAI, a jeho kolegyně, vědkyně Fernanda Correa. Oba se podílejí na brazilské straně projektu DOLASTOOL.

“Tato návštěva byla důležitou součástí cíle technologického transferu mezi Brazílií a Českou republikou: spolupracovat na praktických činnostech týkajících se projektu DOLASTOOL. Totéž se uskuteční v Brazílii v týdnu od 23. 5. do 27. 5., kde s námi budou moci spolupracovat naši přátelé z HiLASE. Měli jsme také to potěšení poznat tým SHM a jejich zázemí v Šumperku,” říká Renan Oss Giacomelli.

Projekt DOLASTOOL (Development and Optimisation of Laser-Based Additive, Subtractive and Transformative Platforms for the Tooling Industry) je výsledkem bilaterální výzvy mezi Brazílií a Českou republikou, v níž zástupci průmyslu TupyWelle Laser a SHM spojili síly s výzkumnými a vývojovými institucemi: Centrem HiLASE, Unidade EMBRAPII Manufatura a Laser (Instituto SENAI de Inovação em Processamento a Laser) a Ústavem Termodinamiky AVČR s cílem vyvinout a optimalizovat technologickou platformu zaměřenou na pokročilé laserové zpracování materiálů. Více informací o celém projektu DOLASTOOL najdete ZDE.

DOLASTOOL

Během jejich návštěvy v HiLASE jsme se Renana zeptali na několik otázek týkajících se samotného projektu, jejich aktivní spolupráce s námi a jejich pobytu v České republice.

V jaké fázi se projekt DOLASTOOL právě nachází?
Projekt DOLASTOOL se nyní nachází v pokročilejší fázi, kdy byly strukturovány nejslibnější technologické případy a vybrané technologie byly vyvinuty do té míry, že se s našimi partnerskými průmyslovými podniky provádějí provozní testy.

Na jakém experimentu jste pracovali?
Pracovali jsme na experimentech s Laser Shock Peening (LSP) a charakterizací dílů od našeho brazilského partnera TUPY. Tento úkol vedl Jan Kaufman, vedoucí týmu LSP, a jeho tým. Výsledky byly úspěšné. Podařilo se nám prokázat úroveň zbytkového napětí a výhody a nevýhody LSP oproti konvenčnímu zpevňování kuličkováním v našem konkrétním případě. 

Jak výsledky ovlivní celý projekt DOLASTOOL?
Díky bohatým zkušenostem získaným během spolupráce s týmem HiLASE se výrazně urychlí vývoj LSP v inovačním institutu SENAI v Brazílii. To vše je spojené s důležitou experimentální prací a výsledky pro projekt DOLASTOOL.

Bylo to poprvé, co jste s Fernandou byli v České republice? Líbilo se vám tu? Co se vám líbí v České republice – v Praze – v Dolních Břežanech?
Ano! Líbila se nám města a zážitky z každodenního života, jídlo (i pivo!) a bohatá kultura čechů. Praha a Dolní Břežany jsou tak krásné, že se těšíme, až budeme mít příležitost se sem vrátit!

Jak byste centrum HiLASE popsal ostatním vědcům a výzkumné komunitě?
HiLASE je jedinečné výzkumné zařízení, a to nejen díky působivému a unikátnímu vybavení lasery BIVOJ a PERLA, ale především díky zkušenému a jednotnému týmu, který pracuje na projektech aplikovaného výzkumu. Viděli jsme zde soustředěné a na výsledky orientované lidi, kteří vždy hledají způsoby, jak přinést nové technologie ku prospěchu společnosti. Zřejmé jsou výhody přístupu k technologiím, které v Brazílii prostě ještě nejsou k dispozici, jako je například LSP, ale je zde i něco navíc. Společnou prací na projektu můžeme vytvořit trvalé a plodné institucionální a profesní vztahy, které nám v budoucnu otevřou nové možnosti spolupráce a rozvoje.

Chcete HiLASIÁNŮM něco vzkázat?
Chtěli bychom poděkovat všem členům týmu HiLASE za to, že nás přijali a že jsme se po dobu našeho pobytu cítili jako součást týmu, moc dobře se nám s vámi pracovalo!!! Zvláštní poděkování patří Janu Kaufmanovi, Janu Brajerovi a týmu LSP, který nám pomáhal celou návštěvu zorganizovat a vynaložil velké úsilí na to, aby se vše vydařilo. Budeme se snažit, aby i vaše návštěva Brazílie byla taková!