Automatizace a elektronika ve světě laserů WEBINÁŘ

Centrum HiLASE vás zve na webinář zaměřený na využití automatizace a elektroniky ve světě laserů.

AUTOEL

V laserovém centru HiLASE využíváme automatizaci k řízení laserových systémů, s nimi souvisejících zařízení a specifických komponent. To umožňuje našim výzkumným pracovníkům optimalizovat výkon laserů a provádět experimenty, které by bylo obtížné nebo nemožné provádět ručně.

KDY: 17. května 2023 | 14:00 – 15:00
KDE: ZOOM
JAZYK: EN
CENA: ZDARMA

REGISTROVAT

Předběžný program
14:00 – 14:05 Start a Uvítání
14:05 – 14:25 Industrial control system for high power lasers | Jakub Horáček – vedoucí oddělení ETS a Vedoucí inženýr řídicích systémů Centra HiLASE
14:25 – 14:45 Electronics Development for Industrial Lasers | Jan Vejdělek – zakladatel společnosti Coppervia a Elektronik vývojář v Centru HiLASE
14:45 – 15:00 Spolupráce a diskuze
15:00 Konec

Těšíme se na vás!

Ing. Jakub Horáček
“Vytvoř z vědeckého laseru průmyslový laser řízený průmyslovým řídicím systémem. Z poměrně stručného zadání se po mém příchodu do centra HiLASE stal dlouhý a nelehký úkol. Proč? Většina vědeckých zařízení a instrumentů nejsou pro integraci do řídicích systémů vhodná. Většina z nich např. nepoužívá průmyslovou komunikační sběrnici. Stejně tak ne každá architektura řídicího systému je dostatečně robustní. Řešení ale existuje.”
Ing. Jakub Horáček
Ing. Jan Vejdělek, Ph.D.
Cílem pravidelného přepracování a modernizace elektronických řešení pro vědecké a průmyslové laserové systémy je zvýšit přesnost, účinnost a spolehlivost. K tomu se využívají techniky používané v běžných automatizačních systémech. Automatizace může zvýšit rychlost provádění experimentů, zlepšit přesnost a zvýšit spolehlivost výsledků. To má zásadní význam zejména v podmínkách, kde je omezený čas nebo kde je třeba shromáždit velké množství dat. Systémy řízení v reálném čase usnadňují automatizované řízení laserových systémů, což vede k efektivnímu a spolehlivému provozu experimentů. Použití těchto systémů snižuje čas a úsilí potřebné k manuálnímu ovládání laseru. Vestavěné senzory mohou zajistit sběr dat v reálném čase, což je užitečné pro analýzu výkonu laseru a zajištění optimálního provozu. Tato data lze také použít pro analýzu po ukončení experimentu. Souhrnně lze říci, že provoz laserového systému lze zlepšit použitím komplexních systémů, které využívají průmyslový vestavěný přístup, provoz v reálném čase, inteligentní sběr dat a robustní řešení.
Ing. Jan Vejdělek, Ph.D.